Committee Members

Airport Committee

Bruce Cummins, Municipal Administrator & Director of Transportation

Agricultural Service Board

Phil Valleau, Grant Rathwell, Neil Pugh, Don Jones

Battle River Alliance

Phil Valleau

Battle River Lodge Foundation

Bill Lawson & Oscar Buck

Chauvin Fire Area

Oscar Buck, Craig Mailer & Kenny Schaffer

Chauvin Library Board

Oscar Buck

Chauvin Rural Recreation Area Board

Oscar Buck, Dennis Gibb & Brian Johnson

Community Health Foundation

Bill Lawson as alternate

Composite Assessment Review Board

Bruce Cummins & Bill Lawson

E911 Advisory Committee

Ted Wilkinson 

Emergency Management Service Committee

Bob Barss, Ted Wilkinson, Municipal Administrator (Director) & Assistant Municipal Administrator (Deputy Director)

Economic Development Committee

Phil Valleau, Bob Barss as alternate

Edgerton Fire Area

Ted Wilkinson, Doug Trigg & Michelle Christensen

Edgerton Library Board

Ted Wilkinson

Edgerton Rural Recreation Area Board

Ted Wilkinson, Layne Clark, David Fraser, Stephanie Spornitz & Sharon Guy

Edgerton Seed Cleaning Plant

Ted Wilkinson

Emergency Management Service

Bob Barss & Ted Wilkinson

Finance Committee

Reeve or Deputy Reeve, Alternating Councillor by division number, Assistant Municipal Administrator or Municipal Accountant & Director of Public Works or his appointment if desired.

Fire Wardens

All Councillors, Municipal Administrator, Agricultural Fieldman, Assistant Agricultural Fieldman, Karen Steele, Kim Christensen,  Fire Chiefs & Deputy Fire Chiefs

Insurance, Bylaws, Agreements & Regulations

Bob Barss, Bruce Cummins, Municipal Administrator & Director of Public Works

Intermunicipal Development Committee

Bob Barss, Bruce Cummins, Bill Lawson, Development Officer, Municipal Administrator & Michelle Schneider as Ratepayer

Irma Fire Area

Bill Lawson, Bob Barss, Greg Fischer & Kent Gulbraa

Irma Library Board & Joint Use Committee

Bill Lawson

Irma Rural Recreation Area Board

Bill Lawson, Bob Barss, Steven Raasok & Ryan Oracheski

Local Assessment Review Board

Bill Lawson & Bruce Cummins and alternate

M.D. of Wainwright Safety Committee

All Councillors, Municipal Administrator & All Department Heads

Municipal Planning Commission

All Councillors & Development Officer as secretary

Municipal Property Commission

All Councillors, Municipal Administrator, Director of Public Works, Director of Transportation

Northern Lights Library Board

Phil Valleau

Policy Committee

All Councillors, Municipal Administrator & All Department Heads

Public Relations Committee for the Western Area Training Centre

Bob Barss, Ted Wilkinson & Municipal Administrator

Resort Committee

All Councillors, Municipal Administrator & Development Officer

Safety Codes and Fire Technical

Bruce Cummins

Subdivision & Development Appeal Board/Weed Control Act/Pest Control/Soil Conservation Appeal Board

John Fleming, Raymond Pare, Dianne Olson, Stephanie Spornitz, Rene Rajotte, alternate Kevin MacKay & Secretary Evelyn Mark

Town of Wainwright Library Board

Bruce Cummins

Town of Wainwright Rural Recreation Area Board

Phil Valleau & Bruce Cummins, Bill Lawson as alternate

Wainwright & District Family and Community Services

Bruce Cummins, alternate Ted Wilkinson

Wainwright & District Physician Recruitment Committee

Bob Barss as alternate

Wainwright Ambulance Committee

Bob Barss & Ted Wilkinson

Wainwright Fire Area

Phil Valleau, Bruce Cummins & Bill Lawson

Wainwright Regional Waste to Energy Authority

Ted Wilkinson and Bob Barss

Wainwright Rural Recreation Area Board

Phil Valleau, Bruce Cummins, John Campbell, Carla McNary & Steve Mazerolle

Wainwright Seed Cleaning Plant

 Bruce Cummins and alternate Bob Barss

Wainwright Handi-Van Committee

Bob Barss

Wainwright Community Services Awareness Group

Bob Barss